Wybierz właściwą formę rozwoju dla siebie i/lub swoich pracowników!
A jakie formy rozwoju / szkolenia innych osób w ogóle istnieją? Najważniejsze z nich to wykład, szkolenie, warsztat, trening i coaching. I bardzo ważne jest zrozumienie różnic pomiędzy tymi wszystkimi formami.
Czym jest wykład?
Najczęściej walką ze snem i próbą słuchania tego, co autor ma do przekazania. Jeśli trwa krótko i jest w miarę ciekawy to jeszcze jest do przeżycia. Nie bez powodu lekcje w szkole prawie na całym świecie trwają 45-50 minut. Studenci mają gorzej, bo półtorej godziny to już najczęściej za długo. Zwłaszcza jeśli temat lub prowadzenia nie należy do tych najbardziej fascynujących. A jak wytrzymać dzień albo dwa wykładów na temat sprzedaży, negocjacji lub leadershipu?
Po czym poznać wykład? Po stosunku czasu aktywności mówcy do czasu aktywności słuchaczy. Zazwyczaj mieści się gdzieś w przedziale pomiędzy 97%/3% a 100%/0%.
To czym jest szkolenie?
Najczęściej to wykład do którego, ktoś wrzucił 1-2 ćwiczenia praktyczne w zależności od czasu trwania samego szkolenia. Najlepszym wskaźnikiem będzie tutaj znowu stosunek czasu prowadzącego do czasu aktywności uczestników szkolenia, zazwyczaj osiąga wskaźnik gdzie ok. 80%/20%.
A co to jest warsztat?
Jeżeli czas aktywności uczestników zbliża się do 50% zaczynamy mieć doczynienia z warsztatem. Zastanów się w czym wolisz wziąć udział:
- warsztaty fotograficzne czy szkolenie fotograficzne;
- warsztat malarskie czy szkolenie malarskie;
- warsztaty językowe czy szkolenie językowe;
- trening pływacki czy szkolenie pływackie;
Które brzmi bardziej aktywnie i interesująco? Dobry warsztat to praktyczna aktywność uczestników na poziomie 50%-80% czasu trwania. To autentyczna nauka umiejętności poprzez aktywne ćwiczenie zachowań.
To czym, tak naprawdę jest warsztat?
Warsztat to możliwość nauczenia się nowych umiejętności lub ich szlifowania, ale wtedy mamy już doczynienia bardziej z regularnym treningiem niż warsztatem.
Na czym, w takim razie, polega nauka nowych umiejętności? Na ćwiczeniu prawidłowych odruchów w określnych sytuacjach w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów naszego działania. Ale czym jest odruch? Odruch to zachowanie nawykowe w określonej sytuacji, taki „stały fragment gry” zarówno w sporcie, w biznesie, jak i w życiu. Prawidłowy odruch daje pożądany rezultat. Jego brak może skończyć się różnie.
Co robisz, kiedy widzisz, że auto przed Tobą hamuje? Co robisz, gdy na przjściu zapala się czerwone światło? To są proste odruchy. Wystarczy wiedzieć, co zrobić. Umiejętność hamowania wymaga już ćwiczeń praktycznych, podobnie jak cała jazda samochodem. A co zrobisz, kiedy okaże się, że Twój Klient ma zastrzeżenia lub w ogóle nie rozumie korzyści wynikających z Twojej propozycji. Albo mówi NIE! A co zrobisz kiedy okaże się, że mówi w obcym języku? To są dużo bardziej skomplikowane umiejętności lub wręcz całe ich zestawy czyli kompetencje. Odruch to wyćwiczona umiejętność reagowania w okrślonych sytuacjach. Szczególnie istotna wtedy, kiedy nie ma czasu na zastanawianie się.
Kompetencja wymaga praktycznej nauki umiejętności wchodzących w jej skład i wytrenowania na regularnym treningu lub przez coaching. Bo to właśnie właśnie coaching jest tym indywidaulanym i regularnym treningiem, który pozwoli doszlifować pojedyncze umiejętności i bardziej złożone kompetencje. A czym jest coaching? To taka forma nauki, gdzie szkolony jest aktywny przez 90%-97% czasu, a trener udziela feedbacku i/lub dostarcza wzorca. Jak z nauką jazdy na kursie na prawo jazdy. Proces rozwoju składa się z części teoretycznej (wykłady + szkolenie) i jazdy praktyczna (warsztat + coaching).
100% zawartości wykładu to wiedza. W szkoleniu wiedza to ok. 80% tej formy nauki. A wiedzę można wyczytać z książek lub wysłuchać na YouTube’ie. Natomiast nie da się wyczytać z książek umiejętności, bo nie ma możliwości nabycia doświadczenia poprzez czytanie. Chyba żadna książka nie nauczy latać samolotem. To czego nie ma w książkach to praktyka i własne doświadczenie nabyte w trakcie ćwiczenia prawidłowych odruchów. Bo to możesz zdobyć tylko na warsztatach, na treningu i coachingu.
Niestety, z przeprowadzonych badań wynika, że 90% szkoleń ze sprzedaży to marnowanie czasu uczestników, o pieniądzach nie wspomianając. Tak twierdzi raport z badania jakości szkoleń sprzedażowych w USA przeprowadzony kilka lat temu na zlecenie CEB SEC. Raport do wglądu dla osób zainteresowanych.
Czy w Polsce jest lepiej? Czy dofinansowania unijne pomogły czy zaszkodziły jakości polskich szkoleń? A czy może być lepiej? Zobacz efekty, jakie może dać projekt rozwoju sił sprzedaży skrojony na miarę, dobrze przygotowany i zrealizowany z wykorzystaniem warsztatów i coachingu.
Czy chcesz wiedzieć, jak w prosty sposób, wystarczy przysłowiowy rzut oka, odróżnić program zwykłego, teoretycznego szkolenia od programu naprawdę praktycznych warsztatów czy treningu?
Zapraszam do kontaktu!